Kolorowe karteczki na moim pulpicie

Kolorowe karteczki na moim pulpicie

Autor: Paulina Kuźmo-Biwan

Nauczycielka języka angielskiego, trenerka kursów internetowych w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie; trenerka warsztatów Szkoły Uczącej Się w Centrum Edukacji Obywatelskiej; mentorka grup szkoleniowych Nauczycielskiej Akademii Internetowej; od wielu lat tworzy scenariusze szkoleń stacjonarnych oraz kursy z zakresu wykorzystywania narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji (m.in. dla FRSE oraz European Schoolnet w Brukseli). Organizowała i prowadziła wiele konferencji dla nauczycieli oraz kadry zarządzającej oświatą; autorka i współautorka publikacji związanych z realizacją projektów międzynarodowych, dydaktyką języka angielskiego oraz wykorzystywaniem narzędzi TIK na lekcjach.

Kolorowe, samoprzylepne karteczki to często niezbędny element wyposażenia torby nauczyciela. Przyklejamy je w kalendarzu, na biurku, na tablicach korkowych, w szafkach i w podręcznikach. 

Free Sticky Notes, Download Free Sticky Notes png images, Free ClipArts on Clipart Library

Takie same karteczki mogą też towarzyszyć cyfrowemu nauczycielowi. Można nimi „wylepić” pulpit komputera i szybko zapisać notatki, zadania do zrobienia czy link do ciekawej strony. 

Wystarczy pobrać darmowy program Simple Sticky Notes dostępny na komputery z systemem Windows. Na pulpicie pojawi się żółta ikona, po kliknięciu na którą tworzymy nową notatkę (New note). Dostosowujemy kolor karteczki, wybieramy czcionkę i format tekstu. Możemy nawet ustawić alarm, aby pamiętać o ważnym wydarzeniu. Takich różnobarwnych notatek zapełniających pulpit może być nieskończenie wiele. Kiedy już nie są nam potrzebne lub kiedy zrealizujemy zapisane na nich zadania, wystarczy skasować karteczkę ikoną krzyżyka w prawym górnym rogu. Proste i niezwykle przydatne. Zastępują setki dokumentów z krótkimi zapiskami, które (nie wiedzieć czemu) giną w opasłych folderach na dysku.